Labu apetīti!

  1. Sākums
  2. - Zaķīša virtuve -
  3. Kartupeļu sacepums ar cūkgaļu un sēnēm

Kartupeļu sacepums ar cūkgaļu un sēnēm

Ielikt grāmatzīmi

Izdrukāt

GARŠĪGI

Apraksts

No kartupeļiem var pagatavot simtiem dažādus ēdienus. Viens no visklasiskākajiem kartupeļu pagatavošanas veidiem ir kartupeļu sacepums. Tas ir ļoti izplatīts ēdiens daudzās pasaules zemēs.

Nez vai kāds var pateikt, kad parādījās pirmais kartupeļu sacepums. Kartupeļus sāka lietot uzturā apmēram 17-18 gadsimtā.

Kartupeļi savvaļā aug Dienvidamerikā. Eiropā tos ieveda spāņu jūrasbraucēji. Toreiz tos uzskatīja par krāšņumaugiem un karalienes kartupeļu ziedus sprauda pie savām kleitām. Pēc 1650. gada vairākās Eiropas zemēs tika atklāta kartupeļu uzturvērtība, īpaši tajos gados, kad graudaugu lietošana uzturā samazinājās sakarā ar “melno graudu” epidēmiju.

1673. gadā Kurzemes un Zemgales hercogistē, kā vienā no pirmajām Eiropas valstīm ar koloniju Amerikā (Tobago), ieveda un vēlāk sāka audzēt kartupeļus pārtikai, tomēr tos pārsvarā izmantoja cūku nobarošanai. Saglabājies Kurzemes hercoga Jēkaba Ketlera kanclera fon Felkerzāma dēla ieraksts par to, ka hercogs licis caur Hamburgu ievest dārgos kartupeļus, lai pacienātu galmu. Tomēr katram vīram ticis, labākajā gadījumā, tikai viens no šiem retumiem.[3] Krievijas ķeizarienes Annas galma virtuvē kartupeļus esot ieviesis Kurzemes hercogs Ernsts Johans Bīrons.

Karalis Ludviķis XVI pasniedza kartupeļus saviem viesiem karalisko vakariņu laikā. Tika pagatavoti visdažādākie kartupeļu ēdieni, un kartupelis kļuva par aristokrātu iecienītu delikatesi. Drīz arī franču vienkāršie cilvēki iekāroja kartupeļus.

Kartupeļu sacepumi visgaršīgākie ir otrā dienā, kad tos sagriež gabalos un uzcep uz pannas, labu apetīti!

Sastāvdaļas

* Lai iezīmētu, izvēlies sastāvdaļu

Gatavošanas secība

1