Labu apetīti!

  1. Sākums
  2. Apskati
  3. Iepazīstam dzirkstošo vīnu ražošanas tehnoloģijas kopā ar vīna ekspertu Algirdas Pateckas.

17. jūnijs, 2015

Iepazīstam dzirkstošo vīnu ražošanas tehnoloģijas kopā ar vīna ekspertu Algirdas Pateckas.

Publikācijas autors: zakitis

ABBI (Baltijas dzērienu rūpniecības alianse), īstenojot ilgtermiņa kvalitatīva Eiropas vīna popularizēšanas projektu Baltijas valstīs, organizē dzirkstošā vīna vakarus patērētājiem. Pasākumu cikla mērķi — iepazīstināt patērētājus ar ES vīnu sistēmu, paaugstināt to ES vīnu, kas ražoti konkrētos reģionos no konkrētām vīnogu šķirnēm, atpazīstamību, veicināt atbildīgu alkohola lietošanu Baltijas valstīs.

Pasaulē pastāv plašs dzirkstošo vīnu klāsts, katrs no tiem atšķiras ar īpašām pagatavošanas niansēm, un ne katrs no tiem var tikt dēvēts par šampanieti. Šampanietis tiek ražots tikai Francijas vīndarīšanas reģionā Champagne (Šampaņa), izmantojot īpašu pagatavošanas tehnoloģiju un noteiktas vīnogu šķirnes – Chardonnay, Pinot Noir un Pinot Meunier. Pārējie vīniem, kas tiek ražoti citos reģionos un valstīs tiek piedēvēti citi īpašie nosaukumi.

Ražojot dzirkstošos vīnus tiek izmantotas galvenokārt 2 metodes: Tradicionālā metode (Méthode Champenoise), rezervuāru jeb Charmat metode.

Tradicionālā metode. Pirmās fermentācijas laikā tiek iegūts pamata vīns, kas tiek iepildīts pudelēs, tam vēlreiz pievieno vīna raugu un nedaudz cukuru. Pudelēs sākas otrreizējās rūgšanas process, kura laikā dabīgā ceļā arī rodas gāze. Šādā stāvoklī vīns pagrabā pavada vairākus mēnešus un pat gadus. Tuvojoties glabāšanas termiņa beigām pudeles pakāpeniski tiek nedaudz pakratītas un pārvietotas, tā, lai rūgšanas procesā radušas duļķes pamazām uzkrātos pudeles kakliņā, kur tās tiek sasaldētas un pudele tiek atvērta vaļā. Sasalušais ledus korķis ar duļķēm spiediena ietekmē tiek izšauts laukā. Pēc tam dzērienam nedaudz pievieno trūkstošo vīnu, nedaudz cukura un tikai tad aizkorķē ar mums jau tik pierasto korķozola korķi.

Rezervuāru jeb Charmat metode, pēc kuras vīna otrreizējā rūgšana notiek nevis pudelēs, bet gan metāla rezervuāros, ar rauga plāksnītēm. Šī ir pati būtiskākā atšķirība salīdzinājumā ar klasisko metodi. Šī ir vispopulārākā dzirkstošā vīna pagatavošanas tehnoloģija pasaulē. Tā ir lētāka, un dzērienu iespējams pagatavot dažu nedēļu vai mēnešu laikā.

Dzirkstošo vīnu var gatavot, arī vīnu uzgāzējot. Pudelē vienkārši iepilda ogļskābo gāzi, taču šāda dzēriena garšas īpašības ir ārkārtīgi vājas un burbuļi ļoti ātri izbeidzas.

Degustācijas laikā, kas norisinājās 4. jūnijā restorānā Aura vīna eksperts Algirdas Pateckas prezentēja dzirkstošos vīnus, kas tika izgatavoti izmantojot Charmat metodi, iepazīstinot viesus gan ar izplatītākām dzirkstošo vīnu pagatavošanas niansēm, gan arī ar visvairāk izmantotākajām vīnogu šķirnēm.

LV-zenkliukai-370x115

EU-veliava-LV-370x104